Australien först i världen med ny lag

Australien först i världen med ny lag

Australien har som första land i världen infört en ny lag, minimiålder för sociala medier, men andra länder som exempelvis Danmark är på god väg att följa efter

Den nya lagen trädde i kraft vid midnatt den 10 december, lokal tid. Det innebär att dom sociala medierna som Facebook, Instagram, Tiktok, Snapchat, X och Youtube måste nu blockera dom användare som är under 16 år.
Om dom inte gör det så riskerar dom att få böter på upp emot 49,5 miljoner australiska dollar, motsvarande cirka 307 miljoner kronor.



Av de tio företag som påverkas har alla sagt att de kommer följa lagen och införa metoder för åldersigenkänning utom Elon Musks X, rapporterar Reuters.

Lagen har hyllats av barnrättsorganisationer och många föräldrar och anses vara ett nödvändigt skydd. Dock så har kritiker varnat för att den inskränker yttrandefriheten. En rättslig prövning av lagen väntas i Australiens högsta domstol.

Australien genomför ny lag för minderåriga på nätet

Flera andra länder, som Danmark och Malaysia, samt flera amerikanska delstater, överväger nu liknande lagstiftning. Även EU-parlamentet har röstat för en resolution om åldersgräns i sociala medier.

Bli först med att kommentera

Lämna ett svar